احیای بزرگترین شرکت نوشابه‌سازی ایران/ زمزم در ۶۹ سالگی به اوج رسید

احیای بزرگترین شرکت نوشابه‌سازی ایران/ زمزم در ۶۹ سالگی به اوج رسید

احیای بزرگترین شرکت نوشابه‌سازی ایران/ زمزم در ۶۹ سالگی به اوج رسید

05/دی/1402
69 سال از تأسیس اولین شرکت تولید نوشابه گازدار به نام زمزم تهران می‌گذرد؛ این شرکت در دو دهه گذشته به دلیل حضور نوشیدنی‌های گازدار خارجی در کشور، به حاشیه رفته بود، اما از سال ۱۳۹۸ شاهد رونق گرفتن این نام تجاری هستیم که با رشد ۱۴۵ درصدی نسبت به چهار سال گذشته توانسته گام‌های بلندی را برای صادرات محصولات خود بردارد.
اشتراگ گذاری

می‌گویند اولین کسی که  صنعت نوشابه‌سازی را به ایران آورده شخصی به نام میرزای تونی است که  بعد از مدتی ورشکست می‌شود اما  شاید میرزا هرگز تصور نمی‌کرد روزی رویایش رنگ حقیقت به خود بگیرد. سال ۱۳۳۴ بود که زمزم با تأسیس اولین شرکت تولید نوشابه گازدار بنام زمزم تهران و با یک خط تولید، فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون با در اختیارداشتن مدرنترین واحد عصاره‌سازی خاورمیانه،  نوشیدنی‌هایی متنوع با طعم و مزه‌های مختلف از لیموناد و کولا گرفته تا دوغ و آب‌معدنی را تولید می‌کند و سالهاست  که از پرآوازه‌ترین شرکت‌های فعال در صنعت  نوشیدنی کشور به حساب می‌آید.

یکی از دلایل طولانی شدن عمر یک برند نسبت به رقبا، تغییر و وفق دادن محصولات با شرایط جامعه و محیط اجتماعی در طول زمان است. این شرکت در دو دهه گذشته به دلیل حضور نوشیدنی‌های گازدار خارجی در کشور، به حاشیه رفته بود اما با تغییر تیم مدیریتی در سال ۱۳۹۸ و اصلاح ساختار آن، شاهد بازگشت دوباره زمزم به بازار نوشیدنی‌های گازدار و رونق گرفتن این نام تجاری هستیم.

رشد ۱۶۶ درصدی تولید پس از چهار سال رکود

میزان فروش زمزم در سال جاری نسبت به چهار سال قبل،  ۱۶۶ درصد و تولید آن ۱۴۵ درصد افزایش یافته است.

زمزم از سال ۱۳۹۹، با در نظر گرفتن نیازهای روز جامعه و به منظور تقویت کیفی و کمی تولیدات گذشته خود، سبد محصولاتش را تنوع بخشید و رنگی‌تر کرد و توانست با تولید نوشیدنی‌های ورزشی، انرژی زا و بدون گاز، سود شرکت را ۱۱۶ برابر افزایش دهد.

تسخیر یک پنجم بازار کشور

یکی از شاخص‌های عملکرد صنایع غذایی و  نوشیدنی، سهم آنها از بازار کشور است. مخصوصا در این صنعت که شرکت‌های زیادی در حال رقابت هستند بررسی سهم بازار، محک خوبی برای شرکت‌های فعال در این زمینه است.

در سال ۱۳۹۸ سهم شرکت زمزم از بازار نوشیدنی‌های گازدار تنها ۹ درصد بوده که با اقدامات صورت گرفته طی ۴ سال گذشته، این میزان، به ۱۷ درصد در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است. باید توجه داشت این رشد زمانی حاصل شده  که بنابر اعلام مرکز آمار، در دهه گذشته اقبال مردم به نوشیدنی‌های گازدار ، همواره سیری نزولی داشته است و مهم‌تر اینکه برخی از  فعالان صنعت نوشیدنی‌های گازدار  کشورمان، در مواردی مانند تهیه اسانس از حمایت‌ برندهای بزرگ دنیا  بهره‌مند هستند؛ نام‌هایی که سال‌هاست حضور فعال در این حوزه دارند و برای حذف رقبای خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

گفتنی است این جهش، همزمان با رکود اقتصادی کشور به دست آمده است. میانگین رشد اقتصادی کشور در  ۱۰ سال گذشته بدون احتساب سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ، تقریبا معادل صفر درصد بوده و اغلب صنایع اگر به ورطه ورشکستگی نیفتاده باشند با رکودی سخت دست و پنجه نرم ‌کردند.

 

ارسال نظر

مردم زمزم را به پپسی ترجیح دادند

مردم زمزم را به پپسی ترجیح دادند

«برند زمزم»در جشنواره برند محبوب سال 95 به عنوان یکی از محبوب‌ترین برندهای ایرانی تولید کننده انواع نوشیدنی‌ها انتخاب و تندیس مربوط به این جشنواره به دکتر مهدی یزدان‌شناس مدیر عامل شرکت زمزم ایران اهداشد. در این جشنواره همچنین دوغ آبعلی در گروه « دوغ و کفیر» موفق به کسب مقام دوم و دریافت نشان برند محبوب شد.
مشاهده
05/آذر/1399
علاقه خاص عراقی ها به نوشیدنی های ایرانی

علاقه خاص عراقی ها به نوشیدنی های ایرانی

رئیس جمعیت اقتصادی عراق به مزیت‌های صادرات کالا از ایران به کشورش اشاره و تأکید کرد: نزدیکی ایران به بصره و علاقه مردم عراق به موادغذایی و نوشیدنی‌ها به ویژه دوغ ایران، از نکات مهمی است که تجار باید به آن توجه کنند.
مشاهده
05/آذر/1399
رشد شاخص فروش زمزم در بین شرکت های بزرگ ایرانی

رشد شاخص فروش زمزم در بین شرکت های بزرگ ایرانی

شرکت زمزم ایران در ارزیابی انجام شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی در بین ۵۰۰ شرکت بزرگ ایران از نظر شاخص فروش رتبه ۲۶۷ را به دست آورد.
مشاهده
05/آذر/1399
رد شایعات در مورد نوشابه های استاندارد

رد شایعات در مورد نوشابه های استاندارد

سازمان غذا و دارو مرگ افراد به دلیل استفاده از فراورده های خوراکی را رد و اعلام کرد: «با استفاده از محصولات نشان دار سازمان غذا و دارو هیچ مشکلی متوجه کسی نمی شود بهروز جنت مدیر کل نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو افزود: استفاده از محصولات دارای نشان سازمان غذا و دارو، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
مشاهده
05/آذر/1399