مدیران کاربلد+کارکنان مسئولیت پذیر=سازمان بهره ور

مدیران کاربلد+کارکنان مسئولیت پذیر=سازمان بهره ور

مدیران کاربلد+کارکنان مسئولیت پذیر=سازمان بهره ور

در تعيين عوامل مؤثر بر بهره‌وري نظرات متفاوتي وجود دارد و هر يك از دانشمندان و صاحبنظران عواملي را به عنوان عامل مؤثر مشخص كرده‌اند، اما به اجمال مي‌توان ‌مي‌گفت، عواملي چون آموزش شغلي مستمر مديران و كاركنان، ارتقاي انگيزش ميان كاركنان براي كار بهتر و بيشتر، ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي بروز خلاقيت مديران و كاركنان، برقراري نظام مناسب پرداخت مبتني بر عملكرد و برقراري نظام تنبيه و تشويق، وجدان كاري و انضباط اجتماعي، تحول در سيستم و روش‌ها نقشي حساس و كليدي دارند. علاوه بر اين، تقويت حاكميت و تسلط سياست‌هاي سازمان بر امور و صرفه‌جوئي به عنوان وظيفه ملي در بهره‌وري مؤثر است.
اشتراگ گذاری

 

در تعيين عوامل مؤثر بر بهره‌وري نظرات متفاوتي وجود دارد و هر يك از دانشمندان و صاحبنظران عواملي را به عنوان عامل مؤثر مشخص كرده‌اند، اما به اجمال  مي‌توان ‌مي‌گفت، عواملي چون آموزش شغلي مستمر مديران و كاركنان، ارتقاي انگيزش ميان كاركنان براي كار بهتر و بيشتر، ايجاد زمينه‌هاي مناسب براي بروز خلاقيت مديران و كاركنان، برقراري نظام مناسب پرداخت مبتني بر عملكرد و برقراري نظام تنبيه و تشويق، وجدان كاري و انضباط اجتماعي، تحول در سيستم و روش‌ها نقشي حساس و كليدي دارند. علاوه بر اين، تقويت حاكميت و تسلط سياست‌هاي سازمان بر امور و صرفه‌جوئي به عنوان وظيفه ملي در بهره‌وري مؤثر است.

رفتار مطلوب و كردار درست مديران: مسئوليت خطير مديريت و رهبري بايد به افرادي سپرده شود كه ضمن برخورداري از ويژگي‌هاي شخصيتي خاص، شيوه‌هاي رهبري و مديريت مناسب را به كار گيرند و از نظر اخلاقي نيز الگو باشند.

 

دورههاي آموزش ضمن خدمتدوره‌هاي آموزش ضمن خدمت و آموزش كاركنان را بايد به عنوان يك امر حياتي، مستمر و مداوم تلقي كرد، زيرا تنها از طريق آموزش مي‌توان تلاش‌هاي كاركنان را با امكانات موجود و پيشرفت‌هاي علمي جديد هماهنگ ساخت.

شرح وظايفبايد كليه وظايف، دستورالعمل‌ها و مقررات و قوانين براي كاركنان، واضح و روشن باشد و هيچ جاي ابهامي براي آنها وجود نداشته باشد.

 

اختياردادن اختيارات كافي به كاركنان، موجب مي‌شود تا آنها در انجام كارهاي خود احساس مسئوليت بيشتري داشته باشند.

 

دقت در انتخابدر زمان استخدام سعي شود افراد كارآمد و متخصص جذب شوند و براي انتخاب آنها اجراي آزمون‌هاي شفاهي و كتبي ضرورت دارد.

 

مشارکت جوييسعي شود تا كاركنان در تصميم‌گيري‌ها و تدوين اهداف و برنامه‌ها مشاركت داشته باشند. نتيجه اين عمل باعث خواهد شد كه كاركنان در اجراي فعاليت‌ها احساس مسئوليت كنند و در دستيابي به اهداف سازماني تلاش بيشتري  از خود بروز دهند.

 

كيفيت بالاي زندگي كاريمفهوم كيفيت زندگي كاري بيانگر اهميت احترام قائل شدن براي کارکنان در محيط‌هاي كاريشان است.

 

 به طور خلاصه مي‌توان گفت مواردي كه در بالابردن كيفيت زندگي كاري تأثير‌گذار مي‌باشد به شرح ذيل است :

 پرداخت مناسب و عادلانه براي انجام خوب يك كار، وضعيت كاري سالم و ايمن، امكان يادگيري و استفاده از مهارت‌هاي جديد، ايجاد انسجام اجتماعي در سازمان، آماده كردن امكانات رشد و پيشرفت و ترقي براي كاركنان، حفظ حقوق فردي، تعادل در تقسيم زمان كاري و زمان بيكاري مجاز و ايجاد غرور كاري و سازماني.

بايد از برنامه‌هاي گردشي، غنا و توسعه شغلي در جهت افزايش توان و مهارت كاركنان وهمچنين جهت افزايش اعتماد به نفس كاركنان استفاده کرد.

بهبود و ارتقاي بهره‌وري مستلزم كوشش و تلاش برنامه‌ريزي شده همه جانبه از سوي افراد و مسئولين ذيربط است كه خود نيازمند بهبود شرايط كار و تغييرمحركه‌ها، روش‌هاي انگيزشي كاركنان، بهبود نظام‌ها، قوانين، بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها، روش‌ها و فناوري‌هاي مدرن است.

ارسال نظر

آثار تربیتی نماز

آثار تربیتی نماز

«نمازگزار» همواره به ياد خدا مي‏باشد، خدايي كه از تمام كارهاي كوچك و بزرگ ما آگاه است، خدايي كه از آنچه در زواياي روان ما وجود دارد و يا از انديشه ما مي‏گذارد، مطلع و باخبر است و كمترين اثر ياد خدا اين است كه به خودكامگي انسان و هوس‌هاي وي اعتدال مي‏بخشد، چنان كه غفلت از ياد خدا و بي‌خبري از پاداش‌ها و كيفرهاي او، موجب تيرگي عقل و خرد و كم فروغي آن مي‏شود. انسان غافل از خدا در عاقبت اعمال و كردار خود نمي‏انديشد و براي ارضاي تمايلات و غرايز سركش خود حد و مرزي را نمي‏شناسد
مشاهده
08/آذر/1399
نبرد نوشابه ها

نبرد نوشابه ها

سال 1886، آغازگر ورود نوشیدنی‌هایی به بازار است که بعدها زمینه‌ساز تولد نوشابه‌های گازدار می‌شد. اولین کسی که در این عرصه شروع به فعالیت کرد، «جان پم برتان» بود که یک نوشیدنی با برند pemberton’s French wine of cola به بازار عرضه کرد. نوشابه‌ای با قیمت 5 سنت که فقط در روز 9 شیشه از آن فروخته می‌شد. نوشیدنی با الکل که البته بعدها شکر جایگزین الکل شد. این نوشابه مدتی بعد از نام قبلی به برند coca-cola تغییر یافت. پم برتان دو سال بعد از دنیا رفت و نتوانست نفوذ نوشابه‌اش را در میان توده مردم ببیند. آساگریگز، همکار و موسس تجاری پم برتان حق تولید این نوشابه را خرید و در سال 1892 به طور رسمی شرکت و کارخانه coca-cola را تأسیس کرد.
مشاهده
08/آذر/1399
قوطی های فولادی در سودای بازگشت

قوطی های فولادی در سودای بازگشت

در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد قوطی‌های نوشابه از آلومینیوم ساخته می‌شود. دلیل آن هم قیمت کمتر، بازیافت آسان‌تر و سبک‌تر‌بودن وزن قوطی‌ها و هزینه حمل و نقل آن‌ها است.۳۰ سال پیش بیشتر قوطی‌ها از فولاد قلع اندود ساخته می‌شد که سنگین بودند، به آسانی سوراخ می‌شدند و محتویات درون آن‌ها بو و مزه فلز به خود می‌گرفت، تنها امتیاز این قوطی‌ها از نظر زیست محیطی زنگ زدن و از بین رفتن آهنی بود که فولاد از آن ساخته می‌شد. اکنون شرکت‌های فولادسازی امکانات تولید را بهبود بخشیده‌اند و تصور می‌کنند که می‌توانند با بازار مصرف قوطی‌های آلومینیومی به رقابت برخیزند. این شرکت‌ها اکنون می‌توانند قوطی‌های فولادی خیلی نازک‌تر تولید کنند و چون بهای آلومینیوم افزایش یافته است، ساختن قوطی‌های فولادی در عمل ارزان‌تر تمام می‌شود.
مشاهده
08/آذر/1399
با PET هم پول دربیاورید و هم به محیط زیست کمک کنید

با PET هم پول دربیاورید و هم به محیط زیست کمک کنید

PET (اپلي اتيلن ترفتالات) از پليمرهايي است که براي ساخت بطري‌هاي پلاستيکي نوشابه از آن استفاده مي‌شود. پلي اتيلن ترفتالات يکي از مواد بي خطر به شمار مي رود و شماره “1” روي بطريهاي آب نيز بيانگر همين موضوع است. اين دسته از پلاستيک ها، نوعي از رزين هاي پليمري ترمو پلاستيک است که کاربردهاي مفيدي در زمينه هاي متفاوت از جمله، توليد الياف مصنوعي، و ظروف بسته بندي مواد غذايي و ساير موارد ترموفرمينگ دارد. و اين ماده برخلاف نام علمي اش، حاوي پلي اتيلن نيست.
مشاهده
08/آذر/1399